INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Ernest Scheffler  

 
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Scheffler Jan Ernest (ok. 1604–1673), doktor medycyny, lekarz miejski w Gdańsku, współautor farmakopei. Ur. prawdopodobnie w Gdańsku, był synem Krzysztofa i Marii z domu Haderschlieff.

Ok. r. 1630 rozpoczął S. studia medyczne na uniwersytecie w Lejdzie, w l. 1632–3 przedstawił na wydz. lekarskim i opublikował kilka niewielkich rozprawek medycznych, m.in. Disputatio medica de purgatione (Lugduni Batavae 1632). Studia ukończył prawdopodobnie w r. 1634, uzyskując stopień doktora medycyny. Ok. r. 1636 był już z powrotem w Gdańsku, gdzie rozpoczął praktykę lekarską. Uczestniczył w prowadzonych przez Jana Schmidta (Schmiedta) eksperymentach z wprowadzaniem dożylnie leków i zastosował tę metodę w praktyce szpitalnej, m.in. w leczeniu chorób wenerycznych. W r. 1661 uzyskał S. tytuł lekarza królewskiego, a 29 VII t.r. objął urząd lekarza miejskiego w Gdańsku. Funkcję tę pełnił do śmierci. Na polecenie Rady Miejskiej Gdańska przystąpił wraz z J. Schmidtem do przygotowania farmakopei. W r. 1662 ogłosili oni anonimowo jej konspekt pt. Dispensatorii Gedanensis sciagraphia cujus normam hujus civitatis pharmacopei officinas suas medicamentis tam simplicibus, quam compositis instructas habere tenentur… (Gd.). Zakończona w r. 1665 praca, zatytułowana Dispensatorium Gedanense continens omnia materialia et medicamenta tam Galenica quam chymica quae in officinis Gedanensibus prostant…, jest pierwszą powstałą na ziemiach polskich farmakopeą. Zawiera ogólną charakterystykę surowców, z których wyrabiano leki, oraz przepisy sporządzania leków. Mimo iż nie została ogłoszona drukiem (B. PAN w Gd.: rkp. 953), zawarte w niej przepisy prawdopodobnie były stosowane w praktyce i obowiązywały w Gdańsku, usankcjonowane ustawą medyczną z r. 1703.

S. pochodził z rodziny luterańskiej, sam jednak przeszedł na katolicyzm. Hojnie wspomagał finansowo działalność Kościoła w Gdańsku, m.in. zapisał w swym testamencie spore sumy na rzecz różnych fundacji kościelnych. Szczególnie związany był S. z kościołem Dominikanów p. wezw. św. Mikołaja; ufundował w nim m.in. 3 ołtarze, w tym malowany przez A. Stecha ołtarz bł. Róży z Limy (1671); w kościele tym chciał być pochowany i w r. 1663 wystawił dla siebie pomnik nagrobny. W literaturze historycznej (F. Schwarz, S. Sokół) przypisano S-owi udział w toczących się w Gdańsku polemikach religijnych, myląc go z Johannesem Schefflerem, dr. medycyny i poetą niemieckim, pisującym pod pseud. Angelus Silesius, autorem drukowanych ataków na pastora luterańskiego Idziego Straucha. S. zmarł 28 VIII 1673 w Gdańsku, wbrew swej woli pochowany został przez luterańskich spadkobierców w kościele Najśw. Marii Panny w Gdańsku.

S. był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną, poślubioną w r. 1637, była Zuzanna Eske z domu Peschwitz (zm. w r. 1656), drugą od r. 1658 – Adelgunda Wolfframm z domu von der Becke (zm. 1667).

Oprócz syna z pierwszego małżeństwa (imienia nie znamy, zm. w r. 1667), o dzieciach S-a brak danych.

 

Płaskorzeźba z wizerunkiem S-a na jego epitafium w kościele św. Mikołaja w Gd.; – Estreicher, XXVII; Curicke R., Der Stadt Danzig historische Beschreibung, Amsterdam u. Danzig 1678 s. 326 (reprint Hamburg 1979); Drost W., Kunstdenkmäler der Stadt Danzig, Stuttgart 1959 III; Drygas A., Aptekarstwo gdańskie 1399–1939, Wr. 1983; Głowacki W. W., Odnalezienie najstarszej farmakopei polskiej, Dispensatorium Gedanense 1665, „Farmacja Pol.” 1949 nr 7; tenże, Tradycje farmaceutyczne Gdańska, tamże 1958 nr 17; Schwarz F., Danziger Ärzte im 16.–18. Jahrhundert, „Danziger familiengeschichtliche Beiträge” (Danzig) [Theil] 2: 1940 H. 5 s. 21; Sokół S., Medycyna w Gdańsku w dobie odrodzenia, Wr. 1960; – Album studiosorum Academiae Lugduno Batavae 1575–1875, Hagae Comitum 1875; AP w Gd.: sygn. 300 43/75 (testament S-a); B. PAN w Gd.: rkp. 514 k. 22n. (Schlieff W., Collectanea de medicis Gedanensibus).

Anna Grześkowiak-Krwawicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.